Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

OSB Levha Nedir, Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri ve Özellikleri

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.

instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz, instagram takipçi satın al, instagram takipçi arttırma


1 beğenilme 0 beğenilmeme
181 kez görüntülendi
10 ay önce Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu

OSB levha kullanım alanları ve özellikleri merak edilmektedir. İngilizce bir terim olan Oriented Strand Board kelimesinin baş harflerinden kısaltma şeklinde üretilen OSB levha, Türkçe karşılığı olarak yönlendirilmiş yonga levha anlamına gelir. Bu yazımızda OSB levhanın tanımı, kullanım alanları, çeşitleri ve sahip olduğu özellikler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

OSB Nedir?

 

OSB levha, ahşap parçaların boyuna rendelenmesi sonucu ortaya çıkan yongaların belirli yönlerde bir araya getirilmesiyle elde edilir. Bu yongaların aynı yönde tutkal ve vaks gibi kimyasal maddeler kullanılarak yapıştırılması sonucu OSB levha üretilir. OSB levhanın üretiminde sıcaklık veya basınç gibi birleştirme teknikleri uygulanır. Aynı zamanda OSB levhanın kalitesini ve türünü belirleyen unsurlar da bu üretim tekniklerine göre değişiklik gösterebilir.

 

OSB Levha Sınıfları Nelerdir?

 

OSB levha çeşitleri, 4 farklı sınıfta üretilir. Günümüzde imalat kalitesine göre OSB levhaların sınıflandırıldığı çeşitler şu şekilde sıralanır:

  • OSB – 1
  • OSB – 2
  • OSB – 3
  • OSB – 4

Dört farklı çeşidi bulunan OSB levhalardan ilki genel kullanım amaçlı üretilir. Özellikle nem ve rutubetten uzak alanlarda uygun maliyetli bir kullanım ekipmanı elde etmek istenildiğinde OSB-1 sınıfı materyaller tercih edilebilir. Bunun yanında OSB-2 sınıfı ise özellikle nemin ve su etkisinin yoğun olmadığı alanlarda kuru kullanıma uygun olarak üretilir.

 

OSB mi Kontraplak mı?  Farkı nedir?

 

OSB levhanın kontraplaktan farkı ön ve arka yüzeylerindeki yongalar yani parçalarla alakalıdır. Bu parçalar uzun yönde yerleştirilirken orta bölgedeki yongalar ise dik yönde tutkalla bir araya getirilir. Bu şekilde standart kontraplağa göre yapı farkı bulunan OSB levhalar aynı zamanda kolay uygulanabilir bir malzeme olduğu için mobilyacılık sektöründe en çok tercih edilen materyallerin başında gelir. Kontraplak ise doğal bir görünüme sahip olmadığı için ikinci planda kalabilir.

 

OSB Plaka Ölçüleri Nelerdir?

 

OSB plaka boyutları farklı alanlarda kullanıma özel olarak imal edilir. Günümüzde mobilyacılık ve inşaat sektörlerinde kaplama materyali olarak tercih edilen OSB levhalar genellikle plaka şeklinde kullanılır. Mobilyacılıkta yaygın şekilde kullanılan OSB plaka ölçüleri şu şekildedir:

  • 122 cm x 244 cm
  • 125 cm x 250 cm

Bu ebatlarda imal edilip kullanılan OSB levhaların kalınlığı kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Genellikle OSB plaka imalatında kalınlık seviyesi 9 mm, 10 mm, 11 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm ve 25 mm ölçülerine göre değişir. Bu şekilde ihtiyaç duyulan ortama göre en ideal OSB plaka kullanım sağlanabilir.

Güncel OSB Fiyatları

 

Güncel OSB maliyeti konusunda kesin bir fiyat aralığı belirlemek mümkün değildir. Kullanılan OSB levhanın kaç numara sınıfa ait olduğu ve boyutları fiyatlar üzerinde doğrudan etkilidir. İnşaat ve mobilyacılıkta kullanılan OSB levha fiyatları ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir. Buradan bakabilirsiniz : https://yapisor.com/osb-fiyatlari

 

OSB Nerelerde Kullanılır?

 

OSB levha kullanım alanları, özellikle inşaat ve mobilyacılık alanlarında çok yaygındır. Düşük maliyetli olması sayesinde OSB levhaların tercih edildiği yerler şunlardır:

Mobilyacılıkta

Her türlü dekorasyon işinde

Döşeme olarak zeminde

Duvar kaplaması olarak binalarda

Bölme duvarlarda veya reklam panolarında

 

İnşaatta OSB Kaplama Kullanım Alanları

 

İnşaat sektöründe OSB kaplama kullanılan yerler de merak edilir. En fazla çatı kaplaması olarak kullanılan OSB levhalar dayanıklı materyali sayesinde kullanışlıdır. Bunun yanı sıra kulübe ve baraka gibi yapıların inşasında ve zeminlerin yükseltilmesi gerektiğinde tercih edilir. Duvar kaplaması ve tadilat işlerinde de OSB levha ile kaplamalar yapılarak kullanım alanları çeşitlendirilebilir. 

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 201 kez görüntülendi
23, Ağustos, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde setrekli C14 (3 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 740 kez görüntülendi
3, Temmuz, 2018 Türkçe Terimler kategorisinde zubeyirakman C14 (37 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 579 kez görüntülendi
12, Aralık, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde mehmeturan C16 (203 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 626 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 2,834 kez görüntülendi
23, Haziran, 2015 Kaba İnşaat kategorisinde IntheKinq C16 (120 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

5,112 soru

8,409 cevap

3,766 yorum

8,863 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comTiny House | üçgen ev fiyatı | prefabrik ev fiyatları | tente fiyatları | pergole fiyatları | briket makinası | insaatgundemi.com | aykutozdemir.com.tr | mobilyadekorasyoncu.net | bilgiburada.net | insaatblogu.com | insaatsektoru.net

...