Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Jet Grout Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
175 kez görüntülendi
4 ay önce Geoteknik ve Altyapı kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (16,829 puan) tarafından soruldu

 

Jet groutun diğer zemin güçlendirme sistemlerine göre farkı, avantajı ve dezavantajları nelerdir? Neden tercih edilmeli buna nasıl karar veririz?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,829 puan) tarafından cevaplandı
4 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından düzenlendi

Bina zeminlerinin, delgi makinesi yardımı ile delinip, yüksek bir basınç ile zemine çimento şerbeti püskürtme işlemi uygulanarak zemin ile karıştırılması ile çimento ve zemin malzemelerinin karışımından silindirik kolon üretilmesi işlemleri jet grout yöntemleri olarak adlandırılır.

 

 Çimento ve zemin karışımı, çimento katkılı kimyasal maddeler karışımıdır. Özellikle zeminin kayma mukavemet değerlerinde ciddi bir şekilde artışlara sebep olmaktadır. Yüksek bir basınç ile ve enjenksiyon yardımı ile oluşan bu karışımın etkilerini daha da arttırmak için sodyum sülfat ve uçucu kül gibi maddeler de karışımın içine ilave edilebilir.

 

 Kuyuların taban seviyelerinden yukarıya doğru uygulanması uygun görülen jet grout yöntemleri ile oluşturulan kolondan priz almadan ve arada hava kabarcıkları yani boşluklar kalmayacak şekilde yan tarafına uygulanan diğer bir jet grout kolonlarının birlikte yer yüzünden aşağıda diyaframlar ve duvarlar inşa edilmesi mümkün hale getirilmiştir.

 

 Jet grout yöntemleriyle oluşturulacak olan kolonların geometrik ve mekanik özellikleri uygulanacak olan zeminin özelliklerine ve uygulamanın nasıl bir yöntem ile yapılması gerektiğine bağlıdır. Ayrıca bu yöntemlerin değişken olan parametrelerine ve özelliklerine bağlı olur.

 

 Jet Grout Yönteminin Avantajları

 

 Bu yöntemi zeminin taşıma gücünü yüksek olarak arttırmakta, oturmaları ve sıvılaşma riskini ise büyük ölçülerde düşürmektedir. En modern zemin güçlendirme sistemlerinden biridir ve çok yönlü olması, hızlı uygulanabilir olması, maliyetinin düşük olması gibi avantajlarından dolayı daha da yaygın hale gelmektedir.

 

 Bu yöntem, hemen hemen her türdeki güçsüz zemin çeşitlerinde doğada ki zemin elemanının oluşturmuş olduğu kombinasyonlarda diğer zemin güçlendirme ve iyileştirme yöntemlerine göre daha ekonomik, daha kalıcı, daha güvenilir ve daha hızlı bir alternatif olmaktadır.

 

 Bu yöntem, her türlü güçsüz zeminde ve çakıl, kil, kum gibi doğada oluşan zeminlerde de uygulanabilir olması ile en çok tercih edilen zemin iyileştirme yöntemi olmaktadır.

 

 Jet Grout Yönteminin Dezavantajları

 

 Bu yöntem, halen daha geliştirilme sürecindedir. Yöntemin yeni olmasından dolayı tasarımında yararlanılacak olan kurallar henüz daha oturmamıştır. Bu nedenden dolayı daha çok gözleme ve tecrübeye dayalıdır.

 

 Zeminin içerisinde oluşturulacak olan kolonun şeklini belirlemek zordur. Bu yüzden çok dikkat edilerek yapılmalıdır. Ayrıca birçok kontrol testide yapılması zorunludur.

 

 Zeminin cinsine göre kolonların çapları farklılık gösterir. 

 İki ya da üç akışkan olan sistemlerde kolonun 20º eğimi geçmesine izin verilmez.

 

 Yüksek bir basınç uygulandığı için zemin malzemelerinde çatlamalara ve yan binalarda oturmalara sebep olabilir. O yüzden dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.


Kaynak ve daha fazla bilgi için : https://www.toremzemin.com/

 YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,478 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 171 kez görüntülendi
11, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Hümeyra tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 800 kez görüntülendi
12, Eylül, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 1,200 kez görüntülendi
8, Kasım, 2018 İnşaat Makinaları ve Ekipmanları kategorisinde b.engineer C18 (478 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 4,487 kez görüntülendi
17, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde İsayali C16 (140 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,524 soru

7,751 cevap

3,498 yorum

7,442 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...