Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Playwood boyası

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
4 beğenilme 0 beğenilmeme
200 kez görüntülendi
29, Ekim, 2018 Malzeme Bilimi kategorisinde halil-61 C14 (35 puan) tarafından soruldu
Arkadaşlar playwood kalıplar icin kenar boyası var kesildiğinde playwood kalıbı korumak amaçlı. Aldığım kenar boyasında uygulamak için tabanca ile uygulanabilir yazıyor ama sitede fırça ile uygulanabilir de yazıyor. Acaba fırça ile uygulanır mı yüzeye direk bilen varsa ayrıntılı uygulama şeklini anlatabilir mi? 

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Ekim, 2018 Gökhan Irmak C50 (8,026 puan) tarafından cevaplandı
30, Ekim, 2018 halil-61 tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

İnternetten bulduğum bir kaç yorum ve uygulama şekli

tavsiyem fırça ile direk sürebilirsin bence daha sonra köşe koruma aparatıda kullanmanı tavsiye ederim

Plywood Kenar Boyası

Kesilerek ebatlanan plywood, kontrplak, OSB gibi malzemelerin ve kenarlarının sudan yalıtılması amaçlı boyadır. Özellikleri İnşaatlarda kullanılan plywood, kontrplak kalıpların su ile temasında, kenarlarında deformasyon oluşur ve bünyelerine su almaya başlar.

Bu durum kalıp ve kenar bölgesinde kot farkı oluşturur. Daha ileri durumlarda kopmalar ve katmanların ayrılması görülür. Tüm bu durumların engellenmesi adına kullanılan boyadır. Yüzey Hazırlama: Ebatlanan kenarlara direkt uygulanır.

Uygulama Şekli:

Kullanıma hazır üründür. Fırça veya rulo ile uygulanır. İnceltme Oranı: Kullanıma hazırdır. Kuruma Süresi: 20’C de yaklaşık 30 dakika da dokunma kurumasını tamamlar.

Kullanılan Aletler:

Fırça, rulo Depolama: Doğrudan güneş ışığı almayan, ağzı kapalı ambalajında 5–35 0C arasında depolayınız. Kullanılmadığında ambalaj kapağının kapalı tutulması gerekir. Dondan korunmalıdır.Depolama süresi 2 yıl dır.

Boyanabilen Alan ( Sarfiyat ):

Kalıbın yüzey durumuna ve uygulama şekline bağlı olarak 10–15 m2/lt

https://balkotrade.com/plywood-kenar-boyasi.html

Plywoodun daha sağlam kalabilmesi ve ömrünün daha uzun olabilmesi için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir. 

 

Plywood malzemesi ile birlikte kullanılması gereken yan ürünlerin önemi çok büyüktür.Çünkü, plywood’ların ömrünün uzun olması; hem doğru plywood’ların seçilmesiyle hem de yan ürünlerin doğru kullanılmasıyla ilgilidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç unsuru şu şekilde sıralayabiliriz.Kenar boyası
 


Şantiyelerde tam ebat kullanılmayan malzemenin kesilen yerleri kenar yalıtımı için kenar boyası ile yalıtılmaladır. Çünkü ağaç doğal olarak suyu emer. Böylece kesilen  plywood suyu emerek kabarır. Kesilen yerleri kenar boyası ile yalıtarak suyu emmesini engelleyecek ve plywoodun ömrünü uzatacaktır.Kalıp yağıYüzeyin aşınmasını engellemek ve kalıptan kolay sökülmesini sağlamak için kalıba girmeden önce ve kalıptan söküldükten sonra, kalıp yağı kullanmanız malzemenin ömrünü uzatacaktır.


Köşe koruma aparatı
 


Plywood’lar şantiye ortamında yere düşmesinden dolayı köşeleri aşınmaktadır ve aşınan köşelerden zamanla içerisine suyunda sızmasıyla açılmalar meydana gelecek ve malzemeler parçalanacaktır. Köşe koruma aparatı kullanmanız köşelerdeki aşınmayı engelleyecek ve plywoodun sağlam kalmasını sağlayacaktır.İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 274 kez görüntülendi
18, Temmuz, 2017 Ekipman, El Aletleri ve Sarf Malzemeler kategorisinde misafir tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,887 kez görüntülendi
21, Mayıs, 2017 Metraj&Hakediş kategorisinde misafir tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 159 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 90 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 116 kez görüntülendi
16, Ocak, 2019 Malzeme Bilimi kategorisinde muhendis.adayi C20 (512 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,352 soru

7,578 cevap

3,387 yorum

7,067 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...