Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Teknik ofis ve kendi işini kurmak

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
859 kez görüntülendi
9, Ağustos, 2017 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
Merhaba

Teknik ofis tecrübeli bir mühendisin ilerde kendi işini kurma olasılığı, sahada çalışanlara göre nasıldır? İşin maliyet, planlama vb alanları hakkında da bilgi sahibi olacağı için müteahhitlik vb işlerde daha avantajlı olur diye düşünüyorum, gerçekten öyle mi acaba?

Ayrıca İngilizce bilen yeni mezun bir mühendisin yurtdışı teknik ofis işi bulma durumu nedir, piyasa şu an ne durumda?

Teşekkürler şimdiden.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
13, Ağustos, 2017 İnşaat Mühendisi C50 (16,235 puan) tarafından cevaplandı
kendi işini kurmak girişkenlik, sermaye ve çevre ile alakalıdır. şantiyedeki adam o saydıklarını senin kadar bilmez ama sende esas önemli olan işin uygulamasını o kadar bilemezin.

yurtdışı teknik ofiste iş bulmak için çevre önemli. yurtdışı istihdam yüksek bizim sektörde ancak talep de o kadar yüksek. ben mezun olmadan 2 ay önce iş aramaya başlamıştım yurtdışı için. 1 sene sonra gidebilmiştim. eğer çevren yok ise sürekli yeni projeleri kovalayıp başvurularını tazelemen gerekir.

yeni mezun ve iş bulma çabaları başlıklı yazım var onu da okuyabilirsin blogumdan.

bol şans
18, Ağustos, 2017 elinoglu C14 (69 puan) tarafından yorumlandı
Çok teşekkürler

Bir de teknik ofis mühendisinin, saha mühendisine göre fazla yükselme şansı olmadığını duydum tecrübeli bir mühendisten. Proje müdürleri de saha mühendislerinden çıkıyor genelde. Gerçekten kariyer açısından fazla bir seçenek sunmaz mı ilerde?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Ocak, 2018 tolgagench C14 (99 puan) tarafından cevaplandı

Sorunu söyle cevaplamak lazım  ;

Ben ofiste calısmanın sadece yeterli oldugunu dusunmuyorum.Kendim yurtdısında ofiste ve sahada calıstım sonra Türkiye'de calıstım.En son olarak ise aile şirketinde calısmaya basladım 6 yıl ayrı calıstıktan sonra. 

   Kendi isini yapmak bizim sektörde o kadar kolay değil.(Ozellikle yurticinde ) Cunku , mesela bir taseronluk aldın ve yapacaksın.Kimse sana avans vermez , doğal olarak ilk once ilk hakedisi alana kadar masraf yapman gerekecek Hakedis vakti geldi 100.000 tl Hakedis yaptın belki gelecek sana 3 ay sonraya cek kesilecek ne oldu 3 ay daha cepten vereceksin .Buyuk firmalardaki gibi kapsamlı teknik ofis planlama sefi alabileyim demen icin buyuk isler alman lazım yoksa onları maliyete katarsan saten is alabilme sansın yok.Cunku kar marjları cok dusuk , bakmayın firmaların cok iyi kazanıyor gibi gorunduklerine coğu para donduruyor.Batısını erteliyor.Sadece maliyeti bilmek yeterli değil yanında muhasebende anlamak lazım.. 

Yurtdısında biraz daha farklı durum . Avans verebiliyorlar sana ama orada teknik ofis onemli adam / saatler onemli buna göre hesaplar yapılıyor.İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 964 kez görüntülendi
5, Ekim, 2014 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Kaan tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 266 kez görüntülendi
25, Şubat, 2018 Yapı Statiği kategorisinde yapıcı6776 C14 (37 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,044 kez görüntülendi
22, Ocak, 2018 Microsoft Office Programları kategorisinde elinoglu C14 (69 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 406 kez görüntülendi
8, Haziran, 2017 Metraj&Hakediş kategorisinde yusufkilic C14 (14 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 743 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,338 soru

7,565 cevap

3,385 yorum

7,010 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...