Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Plastik Kör Kalıp Nerelerde Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,173 kez görüntülendi
13, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (16,310 puan) tarafından soruldu

Plastik Kör Kalıp Nerelerde Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

plastik kör kalıp


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
13, Temmuz, 2016 ABS Yapı C14 (47 puan) tarafından cevaplandı
26, Şubat, 2019 İnşaat Mühendisi tarafından düzenlendi
 
En İyi Cevap

Paylaşmış olduğunuz fotoğraftaki ürünümüz MODULO'dur. MODULO ile 3 cm’den 70 cm’ye kadar değişen yüksekliklerde her türlü nitelikli dolgu yapılabilir. Ürünler tek kullanımlık ‘kör kalıp’ olarak kullanılırlar ve betona şekil vererek döşemeyi taşıyan yüzlerce betonarme kemer, kubbe ve onları destekleyen sütunlar oluştururlar. Sistem alternatif dolgulara kıyasla benzersiz nakliye, yatay-dikey taşıma ve yer tasarrufu sağlar. Örneğin; 50 kamyon gazbetonluk bir dolgu, 1 kamyon kör kalıpla yapılabilir. Kolay ve hızlı (90 m2/adam-saat) kurulumu sayesinde inşaat süresi ciddi oranda kısalır. Döşeme imalatında kullanılan beton, demir ve diğer tüm dolgu malzemelerinden tasarruf sağlanır, tüm yapı hafifler. Kör kalıpların oluşturduğu boşluk havalandırılabilir ve içinden her türlü mekanik/elektrik tesisat geçirilebilir. Oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir. Toprak altında kalan kotlarda kullanıldıklarında yapı Radon gazından ve nemden korunur, ısı ve ses izolasyonu sağlanır. Geri dönüşümlü polipropilen ile üretilen kör kalıplar projeye LEED puanı da kazandırırlar.

Kör kalıp sistemi kullanılarak katta hafif dolgu, ters kiriş dolgusu, peyzaj dolgusu, asansör holü dolgusu, temel üzerinde dolgu veya mütemadi temel dolgusu yapılabilirken, sisteme ilave edilecek basit elemanlar ile havalandırılabilir temel oluşturulabilir, sistem modüler yükseltilmiş döşeme yerine kullanılabilir.

MODULO ürününün yükseklik olarak yetersiz kaldığı nitelikli dolgu uygulamalarında ELEVATOR ürünümüzü uygularız.

ELEVETOR ve ELEVETOR-S ile 15'den 250 cm’ye kadar değişen yüksekliklerde her türlü nitelikli dolgu yapılabilir. Ürünler tek kullanımlık ‘kör kalıp’ olarak kullanılırlar ve betona şekil vererek döşemeyi taşıyan yüzlerce betonarme kemer, kubbe ve onları destekleyen sütunlar oluştururlar. Büyük açıklıklarda minimum imalat ile döşemeyi taşıyan betonarme bir yapı oluşturulur. Sistem alternatif dolgulara kıyasla benzersiz nakliye, yatay-dikey taşıma ve yer tasarrufu sağlar. Örneğin; 50 kamyon gazbetonluk bir dolgu, 1 kamyon kör kalıpla yapılabilir. Kolay ve hızlı (20 m2/adam-saat) kurulumu sayesinde inşaat süresi ciddi oranda kısalır. Döşeme imalatında kullanılan beton, demir ve diğer tüm dolgu malzemelerinden tasarruf sağlanır, tüm yapı hafifler. Kör kalıpların oluşturdukları boşluklar, havalandırılabilir ve her türlü mekanik/elektrik tesisat geçişi yapılabilir. Kesilerek ayarlanabilen PVC sütunlar sayesinde her türlü kademe ve rampa yapılabilir. Geri dönüşümlü polipropilen ile üretilen kör kalıplar projeye LEED puanı da kazandırırlar. 


 

1 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C50 (8,026 puan) tarafından cevaplandı

kör kalıp sistemleri ile konut, ticari veya endüstriyel yapılarda, yüksekliği 3 ile 250 cm arasında değişen betonarme yükseltilmiş döşemeler kolayca oluşturulabiliyor. Ayrıca, bu ürün grubu ile kat ve zemin döşemelerinde bırakılan dolgu hacimleri hızlı, hafif ve ekonomik bir şekilde doldurulabiliyor.

 • Emsalsiz lojistik ve nakliye tasarrufu sağlıyor; örneğin, 50 cm'lik dolguda 50 kamyonluk gazbeton yerine 1 kamyon plastik kör kalıp yeterli oluyor.
 • Büyük açıklıklarda minimum imalat ile döşemeyi taşıyan sistem oluşturulabiliyor.
 • Toplam yapı ağırlığından, toplam donatı ve betondan tasarruf sağlıyor.
 • Döşemede oluşturulan yüzlerce sütun, kemer ve kubbe sayesinde ağır yükleri taşıyabiliyor.
 • Kör kalıplar ile döşemeye gelecek yük, gazbeton alternatifine kıyasla %45'e varan oranlarda azaltılıyor.
 • Kolay ve hızlı kuruluyor (MODULO 90 m2/adam-saat, ELEVETOR 20 m2/adam-saat).
 • Elde edilen yüzey beton olduğu için üzerine her türlü kaplama malzemesi serbestçe uygulanabiliyor.
 • Oluşturulan döşeme altı boşluğundan her türlü tesisat (elektrik, mekanik vb.) geçirilebiliyor.
 • Kör kalıpların oluşturduğu hava boşluğu ile ısı, ses izolasyonu sağlanıyor ve nem, rutubet engelleniyor.
 • Üst katlardaki inşaat devam ederken dolgunun yapılmasına imkan tanıyor.
 • Temel kodunda kullanıldığında radon gazı ve nem birikimini engelliyor.
 • Elevetor markalı kör kalıpların PVC sütunları, istenilen boyda kesilebiliyor; her türlü kademe ve rampa yapılabiliyor.
 • Soğuk hava depolarının temelleri kör kalıplar ile oluşturulabiliyor; izolasyon sağlanırken don çatlakları kesin olarak engelleniyor.


İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 385 kez görüntülendi
3, Temmuz, 2018 Türkçe Terimler kategorisinde zubeyirakman C14 (30 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 165 kez görüntülendi
28, Nisan, 2018 Diğer kategorisinde zühtü C14 (69 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 2,173 kez görüntülendi
23, Haziran, 2015 Kaba İnşaat kategorisinde IntheKinq C16 (120 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 350 kez görüntülendi
12, Aralık, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde mehmeturan C16 (203 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 452 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,353 soru

7,583 cevap

3,389 yorum

7,079 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...