Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Konsolidasyon deneyi nedir?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
7,636 kez görüntülendi
12, Eylül, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
Konsolidasyon deneyi nedir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C50 (8,026 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

Bu deney aşamalı ve kontrollü eksenel gerilim altında, zeminin tek yönlü drenajına müsaade edildiği koşullardaki konsolidasyon hızı ve miktarının belirlenmesini kapsar.Elde edilen sonuçlar bir toprak dolgu veya mühendislik yapısının oluşturacağı farklı toplam oturmanın önceden kestirilmesinde kullanılır.

a. Araç – Gereçler
• Konsolidasyon deney aleti (ödometre)
• Ringler
• Etüv
• Kronometre
• Poroz plakalar
• Saf su
• Piset

Şekil (a) Konsolidasyon deney aleti, (b) Deneyde kullanılan poroz plakalar, ringler ve ödometre hücresi.

b. Deneyin Yapılışı
• Hacmi ve ağırlığı belli olan numune alt ve üst kısmına poroz plakalar konularak kosolidasyon deney aletinin hücresine yerleştirilir.Yük kolu ve düşey deformasyon ölçer takılır. Örnegin şişmesini engellemek için 5 kPa gibi bir basıncı sağlayarak yük uygulanır ve hücre su ile doldurulur.
• Bu işlemlerden sonra düşey deformasyon ölçer sıfırlanır. İlk gerilim kademesi için gerekli yük yük koluna konulur.Standart yük kademeleri, zeminde oluşturacağı gerilim açısından birbirinin iki katı olacak şekilde seçilir.
• Her yük kademesi için standart süre 24 saattir ve belirli aralıklarda numune yüksekliği veya değişim okunur.Düşük yüklerin uygulandığı ilk aşamalarda konsolidasyon eğrisi değişim gözlenerek yük aşaması süresi düşürebilir.Ancak konsolidasyon basıncı ve üzerindeki basınç kademeleri için mutlaka saat okuması alınır.
• Yükleme aşamaları tamamlandıktan sonra yük boşatma aşamalarına geçilir.Bu amaçla örneğin üzerindeki yükler ya ¼ oranına indirmek suretiyle kademeli olarak ya da doğrudan ayarlama basıncına indirilir ve genellikle bir gece sonra okuma alınarak konsolidasyon deneyi snlandırılır.
• Numune aletten çıkartılıp tartılır ve etüvde kurutulur.

c. Hesaplamalar

• Her yük kademesi için zamana karşı deformasyon okumaları karekök zaman-deformasyon veya logaritmik zaman-deformasyon okumaları grafikleri oluşturulur.Bu grafiklerden %50 veya %90 için geçen konsolidasyon zamanı (t50 veya t90) bulunur.Bu değerler vasıtasıyla her yük kademesi için konsolidasyon katsayısı (cv) değerleri hesaplanır.H : Konsolidasyondaki drenaj yolu uzunluğu

• Ayrıca her yük kademesinin sonunda deformasyon veya deformasyondaki değişimler tablolaştırılır. Her yük kademesi için örneğin başlangıç yüksekliğine göre değişim hesaplanır :


Burada V0, H0 ve e0 sırasıyla başlangıçtaki hacim, kalınlık ve boşluk oranı değerlerini, ∆V, ∆H ve ∆e ise bu değerlerdeki değişimleri göstermektedir.Her yükleme seviyesinde konsolidasyon tamamlandıktan sonra boşluk oranı e1 hesaplanabilir.İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 10,027 kez görüntülendi
11, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Mithat tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,344 kez görüntülendi
12, Eylül, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 4,606 kez görüntülendi
12, Eylül, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 282 kez görüntülendi
20, Ekim, 2018 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde insaatci C14 (7 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,160 kez görüntülendi
24, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Pelin tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,353 soru

7,583 cevap

3,388 yorum

7,078 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...