Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Şantiyede duvarlardan sonra elektrik imalatı başladı. Nelere dikkat etmeliyim ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1,432 kez görüntülendi
31, Ocak, 2016 Elektrik-Mekanik Tesisat kategorisinde chrizs C16 (107 puan) tarafından soruldu
Elektrik imalatı borulama ile başladı. Bu borulamalar yapılırken nelere dikakt etmeli neler 0 tolerans olmalı ?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


4 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
31, Ocak, 2016 İnşaat Mühendisi C50 (17,472 puan) tarafından cevaplandı
Kablo borulamaları başladı anladıgım kadarı ile. Proje ile kontrol etmelisin, projede o mahale kaç kablo gidiyor, boru sayısı dogru mu diye, sonra bi 2 kablo daha gidiyordu diyip kırarlar duvarını :) Boru dönüşleri de önemi, kablo sürülebilecek şekilde olmalı. İnşaat mühendisi gözümle sahada baktıgım bu benim, elektrik mühendislerinin sorumlulugunda oldugundan başka neler kontrol edilir bilmiyorum açıkcası.

Tesisat işlerinde en çok sorun çıkan konu elektrik-mekanik süperpozeleri. Süperpoze yapılmadan başlandıgından çakışmalar oluyor sonra ayıkla pirincin taşını...
1 beğenilme 0 beğenilmeme
31, Ocak, 2016 Remzi Başaran C20 (656 puan) tarafından cevaplandı
borulama işlemi yapılırken şuna dikkat edebilirsin duvara yerleştirilen borular kısa gelsin diye duvarda çapraz yerleştirirler olmaması gerekir .projeden anahtar ve priz sayısına bakıp yerinde sayabilirsin.Ayrıca priz ve anahtarların yüksekliği istenilen yüksekliktemi bunuda kontrol edebilirsin.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8, Şubat, 2016 medeniyet muhendisi C16 (101 puan) tarafından cevaplandı
30, Haziran, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından düzenlendi
 • Prizlerin radyatör, anahtarların kapı, buatların ısıtma klima kanalları arkasında kalmaları için önceden projeler karşılaştırılmalı, banyo içine boat konulmamalıdır.    
 • Ev aletleri pirizleri kesinlikle topraklı olmalıdır.
 • İsimli kapı zili butonunun göz düzeyinde, diğer buton ve anahtarların, kolun serbestçe sarkıtıldığında el düzeyinde, ve kapıdan en çok 15cm. uzaklıkta, prizlerin zeminden 20cm. kadar yüksekte olması uygun olur. (Tüm anahtar, priz ve buatların döşeme, tavan ve kapı yanlarından mesafeleri aynı olmalıdır, banyoda traş makinesi kordonun aynaya yetişebileceği kadar yakın olmalıdır.)      
 • Boru takoz ve buatlar kalıba fazla sağlam bağlanmamalıdır ki kalıp sökülürken kalıpla birlikte aşağı inmesinler. (Sistem kalıplar için özel aksesuvar kullanılır).
 • Elektrik borularının döşeme demirleri  tarafından ezilmemeleri için boru üzerinden  geçen demirler boru yanlarında desteklenmelidir. Uzun hatlarda ara buat ya da kılavuz teli yararlı olur. ( Beton dökülürken boruları kollamak için bir elektrikçi görevlendirilmelidir).
 • Sıvanmadan bırakılacak betonlardaki boruların demir pas payı kadar içerde bırakılması gerekir.
 • Kullanımda herhangi bir ankraj ya da tablo asma vb. işler çivileri  nedenleri ile hasar görmemeleri ve tehlike yaratmamaları için boru hatları eğik, çapraz değil duvar ve tavan kenarlarına paralel  döşenmeli, özellikle yüksek ısılı baca duvarlarından boru geçirilmemelidir. (Banyo, duş küvetlerinde yerden 2,25 m. den aşağıdan, yanlarda 0,60 m. den daha yakından elektrik borusu geçirilmez, aksesuvar konamaz).
 • Yan yana ve üst üste elektrik anahtarları, priz ve buatların hizaları su terazisi  ile kontrol edilmelidir. (Birbirine geçme kasalı tercih edilmeli).
 • Buat kapakları sıva ile bir yüz olacak şekilde ayarlanmalı, kare buatların kenarları şakul ve terazisinde olmalıdır.
 • Fayanslı kısımlarda anahtar ve prizler dört fayansın ortasına  ya da iki fayans derzinin  her iki yönde tam ortasına getirilmelidir.(İnşaatçı ile müşterek çalışma şarttır).
 • Sıva üstü tesisatta boru ve kablolar en çok 60 cm. de bir, ayrıca hemen bağlantı kutusu  ve dirsek yanlarından (en çok 10 cm.de) duvar ve tavana kroşe ile bağlanmalıdır.
 • Özellikle kolonlar olmak üzere herhangi bir betonarme elemanı oyup delmeden  önce kesinlikle inşaatçıların izni alınmalı, hiçbir şekilde betonarme demiri kesilmemelidir.
 • Elektrik borularını dilatasyonlardan fleksibl parçalarla geçiriniz, aksi halde, genleşme, deprem ve oturmalarda arıza yapar.
 • Yapının tümünde topraklama hattı olarak aynı renk (tercihen yeşil-sarı) iletken kullanılmalıdır.


0 beğenilme 0 beğenilmeme
8, Şubat, 2016 chrizs C16 (107 puan) tarafından cevaplandı
Teşekkür ederim bilgilendirmeler için ?YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 533 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 182 kez görüntülendi
15, Mayıs, 2018 Yapı Statiği kategorisinde civilwork C14 (47 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 627 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 687 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
2 cevap 233 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,881 soru

8,143 cevap

3,712 yorum

8,131 kullanıcı

Son Sayfalar

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları - tiny house - tiny house - kadıköy su tesisatçısı- aluminum sliding windows

...