Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Geçici Görevlendirme

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
72 kez görüntülendi
3 ay önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde YapisorEditor C14 (75 puan) tarafından soruldu

image


Geçici görevlendirme yazıları, çalışan kişinin belirli süre zarfında firmanın altında çalışması için hazırlanılan evraktır.  Örnek vermek gerekirse A firmasında çalışan bir işçi, B firmasının bir işinde geçici olarak göreve başlarsa, geçici görevlendirme formu yapılır ve B firması yetkili kişilere verilir. Bu sayede, bu çalışanın geçici bir süre B firmasında çalışması resmi olarak gerçekleşir.


Geçici Görevlendirme Yazısı Ne İşe Yarar?

Sigortalı çalıştırmanın, çalışmanın önemi konusunun detaylarına burada girmeyeceğiz, bunu zaten az çok herkes bilmektedir. Sigortasız bir kişi çalıştırma durumunda, hem çalışanın hem de firmanın, iş güvenliği kapsamında riskleri büyüktür.

İnşaat sektörü çok dallı bir iştir. Şantiye bünyesinde yüzlerce farklı disiplin bulunmaktadır. Bir ana yüklenici firması altında onlarca, hatta bazı büyük projelerde yüzlerce alt yükleniciler bulunabilmektedir. Yukarıda yaptığımız anlatımda, ana yüklenici firmaları B firması olsun. Bu firma işleri yapan ana müteahhit firmasıdır. Bir kaplama işi için iki haftalık bir taşeronun personelleri çalıştırılacaktır.  Bu da A firmasıdır.  Kısa çalışma sırasında, sözleşmenin imzalanması, A firmasının altyüklenici olarak B firmasının altında atanması, bu süreçteki prosedürler ve evrak işleri fazla uğraş gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda, geçici görevlendirme dilekçeleri sayesinde A firmasında sigortalı olarak çalışan işçi B firmasında geçici bir süreliğine çalışma imkanı sağlar. Bu sayede İSİG açısından da herhangi bir sorun yaşanmaz.


Geçici Görevlendirme Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Bu gibi olaylarda, B firmasının A firmasında geçici olarak çalışacak elemanları geçici görevlendirme yazısı ve sigorta dökümlerini ister. Bu yazıda şu veriler bulunur;

  • Geçici görevlendirilecek sigortalanacak kişinin ismi ve soy ismi
  • Geçici görevlendirilecek sigortalanacak kişinin çalıştığı firma bilgileri
  • Geçici görevlendirme süresi, bitiş ve başlangıç tarihleri
  • Geçici görevlendirmede yapılacak işin tanımı
  • Tarih, görevlendiren yetkilinin kaşesi ve imzası

Geçici Görevlendirmede Süre Sınırı Var mı?

Kamu işçileri tarafından sıkça sorulan sorulardan birisi de geçici görevlendirme sürelerinin sınırının olup olmamasıdır. Sürekli uzatılan geçici görevlendirmeler işçiler tarafından mağduriyetlere sebebiyet verebilmektedir. Kamu görevlileri hizmet gerekleri ve kamu yararı sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde kurumlarca, Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri alındıktan sonra diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.

Kısaca anlatmak gerekirse, kamuda sürekli olarak çalışan işçiler iş sözleşmeleriyle geçici olarak başka bir iş yerinde görev alabilir. İşveren firmalara verilen geçici görevlendirme yetkileri dürüstlük kuralına uygun bir şekilde ve objektif olarak kullanılmalıdır. Aynı zamanda görevlendirme süreleri makul sınırlar dışına çıkmamalıdır.


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,323 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,024 kez görüntülendi
12, Ekim, 2014 İş Güvenliği (İSG) kategorisinde Şenol tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 25 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,026 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 437 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,943 soru

8,199 cevap

3,733 yorum

8,571 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Oluklu Polikarbon
Kamu İhale Hukuku Eğitimi

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...