Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat mühendislerinin sıklıkla kullandıkları programlar nelerdir ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
217 kez görüntülendi
7 ay önce Diğer kategorisinde Deniz can AKBULUT C14 (30 puan) tarafından soruldu
Autocad exel vs. , İnşaat mühendisleri birçok program kullanıyor. Bu programlar nelerdir ve hangi amaçla kullanıyorlar ? Exel mesela birçok alanda kullanılan çok kapsamlı bir program bir inşaat mühendisi exel de neler yapar ? yardımcı olursanız sevinirim.
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce modoste C20 (580 puan) tarafından cevaplandı
7 ay önce Deniz can AKBULUT tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
nerdeyse tüm teknik hesaplamalar excelde yapılır kabul görür.

hakediş-keşif-maliyet-iş programı-revize fiyatlar-fiyat farkları- ataşmanlar-kübaj tabloları ve kişinin kendisine göre düzenlediği teknik ofis dökümanları (günlük-aylık-haftalık raporlar- maliyetler-kar zarar tabloları-grafikler vs vs vs)

15 senelik teknik ofisçiyim ve başka programlarla bu işler yapılamaz zaten iyiki excel var.
7 ay önce Deniz can AKBULUT C14 (30 puan) tarafından yorumlandı
Öncelikle teşekkürler. Exel gerçekten çok amaçlı bir program peki autocad gibi diğer çizim programları veya özelleşmiş yapı tasarım programları var bunların amaçları nelerdir ? Şantiyede kullanılan planlar hangi programlarla hazırlanır ? 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce Mr.bohem C16 (183 puan) tarafından cevaplandı
hocama katılıyorum. mühendislik bölümlerinin hepsinden mezun arkadaşlar excel porgramından faydalanıyorlar. ister kamuda çalışsın ister şantiyede ister akademik . eexcel programını aktif bir şekilde kullanabilmek size büyük fayda sağlayacaktır. bunun yanısıra daha özele indirgersek inşaat mühendisleri için olmazsa olmaz autocad programıdır. çelik yapılar için sap--tekla, statik hesaplar için idecad öğrenebilirsiniz. artık sayıca epey fazla mezun veren inşaat mühendisleri içinde fark yaratmak istiyorsanız ne kadar çok program bilrseniz o kadar iyi
7 ay önce Deniz can AKBULUT C14 (30 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkür ederim. Ben de dahil olarak öğrencilerin çoğunun içindeki korku mezun trafiği. Bu konuda verebileceğiniz bir öneri tavsiye olursa müteşekkir kalırım.
7 ay önce Mr.bohem C16 (183 puan) tarafından yorumlandı
hocam ; inşaat sektörü geniş bir yelpaze ve lokomotif bir sektör olduğundan, önceki yıllarda verilen mezunların karşılığı gerek özelde gerek kamuda karşılanabiliyordu. krizle beraber özel sektörde inşaatlar durma noktasına geldi. büyük firmalar krizle boğuşmaya çalışıyor. kamu deseniz zaten 2012-2014 yıllarından sonra doygunluğa ulaştı. benim kpssden 92 alan arkadaşım ilk iki atamada atanamadı buradan hesap edin. çok karamsar bir tablo çizmek istemiyorum ama görünen artık bu sektörün eskisi kadar beklentileri karşılayamadığıdır. burda size ne iş düşüyor ne yapmanız gerek, bundan bahsetmek gerekirse: evet onlarca anadolu üniversitesinden binlerce inşaat mühendisi mezun oluyor her yıl. burada sizin fark yaratmanız gerekiyor. bir iş görüşmesine gittiğiniz zaman "bu firma beni neden işe almalı" bu soruya önce kendinizin cevap vermesi gerekiyor. nacizane tavsiyem üniversite yıllarınızı benim yaptığım gibi boş boş geçirerek değil kendinize mesleki olarak birşeyler katarak geçirmenizdir. CV'nizi yazacağınız bir cümle,bir program adı sizi binlerce kişinin önüne geçirebilir. artık bilgiye erişim çok kolay. soğuk kış günlerinden alın çayınızı elinize açın eğitim videolarını herhangi bir program hakkında bilgi edinin. bunu uygulamaya dökmeye çalışın. her yaz gidin bir tanıdık firmaya, orada şantiye stajı yapmak istediğinizi söyleyin.ustaların yanında durun gözlemleyin. okulda öğrendiğiniz teorik bilgilerin şantiyedeki karşılıklarını görün. derslerde soyut kalan kavramları orada somutlaştırırsınız. uzun yazdım kusura bakmayın.ama bular benim yaşayarak tecrübe ettiğim şeyler. biraz yardımı dokunur,bakış açınızı değiştirirse ne mutlu. Allah tüm meslektaşlarımıza hayırlı işler nasip etsin. 
7 ay önce Deniz can AKBULUT C14 (30 puan) tarafından yorumlandı
Estağfurullah. Çok teşekkürler çabam da o mezun olmadan önce kendimi belli bir düzeye getirmeliyim.Bu yolda uzun bilgi yok.YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 2,286 kez görüntülendi
5, Ağustos, 2018 Diğer kategorisinde koray52 C14 (50 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 242 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 985 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 373 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
13 cevap 4,537 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,522 soru

7,750 cevap

3,498 yorum

7,440 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...