Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Paspayı hakkında

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
83 kez görüntülendi
1 hafta önce Kaba İnşaat kategorisinde Gündüz C14 (4 puan) tarafından soruldu
Arkadaşlar. Paspayı hakkında bilgi sahibiyim .Ama bunun önemini ustalara anlatmak mesele. Ne olacak ki demir gözüktüy se diyorlar . Zaten sıva ile üzeri kapatilmayacak mi? korezyona uğrar bu da mukavemeti azaltır diyorsan zaten demirler gelirKen paslı.

Bu mevzuyü nasıl ustalara  anlatilacak  bir bilgisi olan var mı? 

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
6 gün önce Astay C14 (32 puan) tarafından cevaplandı

İç yüzeylerde alçı sıva yaygın olarak kullanılmakta ve zaten donatının paslanmasına sebep olmaktadır. Alçı sıva, pas payı bırakılmamış beton yüzeye yapılırsa donatı çok daha çabuk paslanır. Çimento harçlı kara sıva bir derece daha kabul edilebilir ama pas payının yangından koruma işlevi de var. Bunu da unutmayalım.


Şantiyeye gelen demirin üzerindeki pas toz halinde çok ince bir tabaka halindedir. Üstübü ile kalıba yerleştirilmeden önce silinebilir. Bu tür pasın demir yüzeyinde mikro gözenekler oluşturup aderansı arttırdığına yönelik çalışmalar mevcut. Çok paslı olma durumu ile ince pas tozu birbirine karıştırılmamalıdır. Çok pas kabuk halinde demir yüzeyinden ayrılır, demir kesiti incelir.

Ustalar laftan anlamaz en iyisi onlara konuyla ilgili görseller veya videolar göster. Bu resim gibi...
image image
14 saat önce Gündüz C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
Hocam öncelikle vermiş olduğunuz cevap için size teşekkür ediyorum.  Anladığım kadarıyla yeteri kadar paspayi bırakılmamis sa bu kaba sıva ile örtülmesi mümkündur . Ama alçı sıva ile örtülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. 

Ama  pasın  az olması ile çok olmasının birbirine karıştırılması gerektiği, az paslanmasinin çok fazla sorun teşkil etmeyeceğini  çok paslı olunca bunun sorun hale geleceğini anlamış bulunmaktayım. Ayrıca paspayi nin önemli faydalarından birinin donatı çubuklarını yangından korumak ve isi yalıtımını sağlamak olduğunu da sayenizde öğrenmiş bulunmaktayım.  Anladıklarında herhangi bir eksiklik veya yanlışlık var mıdır? 

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 230 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 884 kez görüntülendi
23, Haziran, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde oklkvn C16 (103 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 335 kez görüntülendi
8 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde slymntn C14 (18 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 806 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 113 kez görüntülendi
19, Haziran, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde hankschrader C14 (26 puan) tarafından soruldu

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 06/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  48 Puan

 2. kam690

  45 Puan

 3. Astay

  18 Puan

 4. muratulutas24

  16 Puan

 5. imyusyil

  13 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,035 soru

7,101 cevap

3,173 yorum

6,373 kullanıcı

228 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 228 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...