Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Sap2000’de mod birleştirme yöntemi ile Case ve Combination ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
442 kez görüntülendi
20, Aralık, 2018 sap2000 kategorisinde Precast_engineer C14 (6 puan) tarafından soruldu
Arkadaşlar merhabalar. Benim sorum prefabrik bir yapının modellenmesiyle alakalıdır. Öncelikle komple arakatlı 2 kattan oluşan yapıyı modellerken önce R=7 alınarak sistem çözülür ve deplasmanlar ve göreli ötelenmeler kontrol edilir. Daha sonra üst katın yani mafsallı çatının yükleri Ralt/Rüst-1 oranında yani 7/3-1=1.33 ile artırılarak sisteme etkitilir. Benim problemim şöyle: Önce spektrum grafiğini oluşturdum ve Binanın x ve y yönündeki periyotları buldum. Bunları gerekli formüllerde yerine koyarak Vtx ve Vty taban kesmeleri ampirik formüllerle buldum.Daha sonra sap2000 de Dx ve Dy diye iki adet Quake başlığı altında ve user coefficent şeklinde eşdeğer deprem yüklerimi tanımladım. Yukarıda bahsettiğim ampirik formüllerden bulduğum Cx ve Cy katsayılarını bu Dx ve Dy deki user coefficent kısmına girdim ve sistemi analiz ettim. Daha sonra mod birleştirme ile yapıyı çözeceğim için Dx ve Dy altındaki tabandaki kesmelere baktım. Aynı şekilde Spektrum için tanımlamış olduğum Ex ve Ey adı altındaki spektrumlarda da taban kesmeye bakıp eşdeğerle kıyasladım. Daha sonrasında çatıyı mafsallı yapacağım için Dxx ve Dyy adı altında iki adet Load Pattern tanımladım. Bu kuvvetleri girmek için de 1.33 kat artırılmış deprem yüklerini 1.33Ex ve 1.33Ey şeklinde spektrumlardan okuyup tek tek point olarak shear 2-2 x yönü ve shear 3-3 y yönü olarak okuyup Dxx ve Dyy olarak sisteme etkittirdim. Daha sonra diğer kombinasyonlarla birleştirmek için Exx ve Eyy adı altında iki kombo tanımladım. Bunlardan Exx=Ex+Dxx ve Eyy=Ey+Dyy olarak tüm kombolarla birleştirdim. Burada benim anlamadığım şudur ben mod birleştirme yapmak için önce eşdeğerle taban kesmeleri kıyasladım buraya kadar tamam fakat bu eşdeğerlerin negatiflerini de kullanmam gerektiğini öğrendim. Onları nasıl kullanacağım?Ve son olarak x ve y periyolarıyla en başta ampirik formüllerle bulduğum Vtx ve Vty nedir? Eşdeğer deprem kuvvetimse eğer neden Dx ve Dy’de bulduğum taban kesmeyle aynı değiller?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 5,528 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde sivilenciner tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 39 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 710 kez görüntülendi
7, Ocak, 2016 sap2000 kategorisinde inşmüh C14 (3 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 568 kez görüntülendi
17, Mayıs, 2015 sap2000 kategorisinde elifik C14 (11 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 226 kez görüntülendi
7 ay önce sap2000 kategorisinde halil-61 C14 (35 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,351 soru

7,577 cevap

3,387 yorum

7,060 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...