Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

bitirme projesi olarak temel inşaatı ya da zemin mekaniği ile ilgili hangi konuları tavsiye edersiniz ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
397 kez görüntülendi
8 ay önce İnşaat Mühendisliği kategorisinde omer.ayknt C14 (3 puan) tarafından soruldu
bitirme projesi olarak temel inşaatı ya da zemin mekaniği ile ilgili hangi konuları tavsiye edersiniz ?

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce hammühendis C25 (872 puan) tarafından cevaplandı
Zemin mekaniginde radye temel ile ilgili hesaplar ve istinat duvarlari hakkindaki konulari tavsiye ederim.
Ülkemizde hesabi en az bilinen sistemlerden biri istinat duvaridir zira
8 ay önce Pug Life C35 (1,763 puan) tarafından yorumlandı
Istinat duvarinin hesabi oldukca kolay ve siradan bir kitapta bile bulunur büyük ihtimal. Zorunlu zemin insaati dersinde de hesabinin ögreniliyor olmasi lazim. O dersi anlamis ve iyi notla gecmis iyi bir ögrenci bile zorlanmadan hesabini elle rahat yapar. Ülkede hesabi en az bilinen konu olmasi mühendislerin ayibi. Bilgisayar programlari olmasa ülkede yine en az hesabi bilinen konular betonarme vs de olur. Sorun hesabinin nasil yapilacaginin bilinmemesi degil, mühendislerin bu hesaplari bilmemesi/yapamamasi. Celik yapilar programi piyasada yok iken duydugum celik yapi hesabi yapan mühendis sayisi cok azmis. Celik yapi hesabi bilinmeyen bir sey mi? Degil. Ülkedeki mühendisler mühendis sifati tasiyan ama mühendis olmayan kisiler olunca durum böyle oluyor.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (9,397 puan) tarafından cevaplandı
şahsen, bitirme projesi olacak kapsamda oldugunu düşünmüyorum istinat duvarının radye temelin de öyle. bunlar zaten zemin mekaniği dersinde anlatılan konular.

Daha yeni şeyler öğrenmesi adına iksa sistemlerini tavsiye ederim arkadaşa.  Fore kazıklar, mini kazıklar, jetgroutlar, ankraj sistemleri... vb. iksa ve zemin güçlendirmeler üzerine olabilir.

Ben de zemin mekaniğinden yapmıştım. Allpile yerine alternatif oluşturacak ABD'de bir üniversite tarafındna geliştirilmiş ücretsiz bir program bulmuştum. Gerçekte yapılan kazıklı temelin kazık yükleme testlerini allpile, sap2000 ve bu buldugum programda çözerek,  yaklaşık değerler verdiğnii ve programn doğrulugunu göstererek alternatif bir program olarak piyasada kullanılabilir diye önermiştim.

Bitirme tezleri bence hem kişiye, hem de sektöre bu şekilde birşeyler katacak düzeyde olmalıdır diye düşünüyorum.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce Pug Life C35 (1,763 puan) tarafından cevaplandı
Bitirme Projesi'nin amaci ögrencilere akademik bir arastirma nasil yapilir ve makale nasil yaziliri ögretmek. Bunu da yurtdisinda yeni konular üstünden yaparlar. Istedigin asistana gidip arastirma alanini ve sana verebilecegi bir konu olup olmadigini sorarsin. Sana verilen konu da, o asistanin yaptigi arastirmanin ufak bir bölümü olur. Bu sayede lisansi bitiren kisinin yeni bir konuda arastirma yapmasi ve yeni bir alanda bir seyler üretmesi amaclanir. Hali hazirda lisansta gördügün konular üstüne proje yapman sana bir sey kazandirmaz. Asistanlara gidip sana verebilecekleri bir arastirma konusu olup olmadigini sor. Daha önce ögrenmedigin ve ileride calismak istedigin alanda sana katkisi olacak konular secmeye calis.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 118 kez görüntülendi
21, Mart, 2017 İnşaat Mühendisliği kategorisinde IntheKinq C16 (115 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 98 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 58 kez görüntülendi
15, Ekim, 2014 İç Mimarlık&Dekorasyon kategorisinde Havva Gündüz C14 (77 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 166 kez görüntülendi
8, Aralık, 2016 Diğer kategorisinde emek yapı C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 177 kez görüntülendi
20, Nisan, 2017 İnşaat Mühendisliği kategorisinde misafir tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,994 soru

5,074 cevap

1,908 yorum

4,338 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...