Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

projecilik ve şantiyecilik hakkında

0 beğenilme 0 beğenilmeme
412 kez görüntülendi
9 ay önce Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
Merhabalar,  ben bu sene liseden mezun oldum ve lys sonucumum açıklanmasını beklerken meslek araştırmaları yapıyorum. İnşaat mühendisi olmak istiyorum ama internet üzerindeki forumlarda okuduğum yorumlar üzerine kafamda bazı sorular oluştu. İlk olarak şantiyecilik: Şantiyecilikte karsılasılan zorluklarla ilgili olarak çalışma saatlerinin belli olmaması, eğer şantiye konumu şehirden uzakta ise şantiyede kalma, ailene ve sosyal yaşamına vakit ayıramama gibi sorunlar biraz kafamı karıştırdı. Bu şartlar çoğu şantiyede aynı mıdır yoksa azınlıkta mıdır?
İkincisi projecilik: Benim kafamda kurguladığım iş hayatı daha çok teknik çizimler, hesaplamalar ve proje yönetimi üzerine olduğu için projeciliği araştırdım ama o konuda da bazı kafamda bazı sorular oluştu. -Mezun olduktan sonra bir süre şantiyecilik yaparak işi öğrenip, sonra projecilikten devam etsem olur mu ?
- Projecilik yapmak için kendi ofisimi açmam mı gerekir yoksa firmalar projeci mühendis çalıştırır mı ?
- Projecilikte de şantiyecilik kadar önüm açık olur mu, terfi alabilir miyim?
-Projecilik yaparak geçinmek zordur diyenler olmuş bu ne kadar doğrudur?
Sorularım bunlar. Üniversitede gerekli bilgisayar programlarını halletmeyi, yaz aylarında staj yaparak kendimi geliştirmeyi düşünüyorum.  Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce Mehmet Akif ERTÜRK C18 (294 puan) tarafından cevaplandı
Öncelikle şantiye tozu yutmadan projeci olunmaması gerektiğini belirteyim. Projecilik çok para kazandirmaz. Santiyecilik projeye nazaran biraz daha geliri fazla olan bir iştir

Bana sorarsan En az 1 sene şantiye ardindan 2-3 sene buyuk projeler üreten bir firma daha sonra kendi ofisin derim.

Is olanağı konusunda da; eğer kendini gelistirirsen aranan eleman olursun. Yok gelistirmezsen her zaman is arayan eleman olursun. Butun mesleklerde hemen hemen aynıdır.

Oncelikle bu isi sevebilir misin. Sana uygun mu nedir ne is yapar sartlari neler onlari öğrenmen gerek.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (8,402 puan) tarafından cevaplandı
merhaba arkadaşım

öncelikle bu aşamada bu kadar araştırma yapıp bu kalitede sorular sorabildiğin için seni tebrik ederim. ilk söyleyeceğim bu araştırmacı ve gelecekteki hayatına olan sahipliiğinle sen her türlü başarılı olursun.

şimdi, bureau veritasta kontrol mühendisi olarak çalışan, 8-17.00 düzenli mesai yapan, cumartesi çalışmayan, giydiği kıyafete kadar firmanın verdiği adam da şantiyeci, baraj inşaatında çalışan, kampta kalan, pazar izni bile olmayan, sabahı akşamı olmayan adam da.

şimdi, Emre AROLAT da Projeci Mimar, (araştır), kenar mahalle de ilkokul mezunu müteahhite konut projesi çizen Mimar da.

Yani projeci olursan şöyle kazanırsın, şantiyeci olursan böyle yaşarsın. gibi genelleme yapmak çok yanlış. firmaya, şehre, projeye, en önemlisi senin tercihlerine göre değişir bu.

bol şans


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 1,274 kez görüntülendi
1, Ağustos, 2015 Diğer kategorisinde anildoganci C16 (149 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 462 kez görüntülendi
13, Nisan, 2016 Diğer kategorisinde IntheKinq C16 (115 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 2,775 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 745 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 181 kez görüntülendi
3, Ağustos, 2016 Diğer kategorisinde Muhammed tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,830 soru

4,701 cevap

1,669 yorum

4,073 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...