Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Çelik vs Betonarme

3 beğenilme 0 beğenilmeme
629 kez görüntülendi
11 ay önce Kaba Yapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
Çelik ve betonarme yapıların karşılaştırmasında neredeyse tüm özellikler açısından çeliğin önde olduğunu okumuştum. Neden çelik tamamen betonarmenin yerini almıyor, tek sorun maliyet mi?
11 ay önce athenal51 C14 (31 puan) tarafından yorumlandı
Bence ilk faktör maliyet olabilir. Neden çelik betonarmenin yerini almıyor bence burada işçilik faktörü rol oynuyor.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce serhat21 C20 (570 puan) tarafından cevaplandı
Çelik betondan üstündür, ya da beton çelikten üstüdür diye keskin cümleler kurmak doğru bir yaklaşım değil .

Yapacağın yapının özelliğine , yapının yapılacağı bölgeye , zeminin durumuna , maliyete vs bir çok parametreye göre bu durum değişir .

Ama iki malzemenin artı ve eksi özelliklerini bilmek de fayda var .

Çelik betona kıyasla hafif bir malzeme olduğu için , deprem açısından daha avantajlı olur . ( depremde kütle ne kadar az olursa o kadar iyi )

Beton ise çeliğe kıyasla yangında daha az deforme olur , Çelik kadar yanıcı değildir .

Dayanım konusunda da bariz bir fark yoktur .

Aklıma gelenler bunlar şimdilik , kolay gelsin .
2 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce kadirazal C14 (41 puan) tarafından cevaplandı
serhat21 kullanıcılı arkadaşımızında dediği gibi, taşıyıcı sistemi çelik, betonarme yada ahşap seçmek yapının bulunduğu konuma, yapının bulunduğu çevre şartlarına ve kullanım amacına vs gibi parametrelere bağlıdır.Beton ucuz bir malzemedir.Çelik ise hem pahalıdır işçiliğide zira öyledir.Ancak bizler mühendissek maliyet hesaplarınıda yapıp taşıyıcı sistemi ona göre seçebiliriz.Çelik ile yapılan bir yapı betonarmeye göre 2 kat daha fazla zaman kazandırabilir.

örneğin; bir alışveriş merkezi yapacaksınız.Taşıyıcı sistemi seçmekte zorlandınız ancak çelik pahalı olduğu için betonarme seçtiniz.Bu belkide görünürde doğru bir yaklaşım olabilir ancak mühendis şu şekilde düşünebilmeli.Çelik pahalı evet ama çelik ile yaparsan betonarmeye göre daha fazla zaman kazanmış olursun ve alışveriş merkezini erken bir vakitte faaliyete geçirerek betonarme ve çelik arasında yapılan yapının zaman farkından maliyeti minimeze etmek mümkündür.Yani demek istediğim taiıyıcı sistemi seçmek senin mühendislik bilgi deneyimlerine ve tecrübelerine bağlıdır.Başarılar...


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 3,487 kez görüntülendi
20, Ekim, 2014 Kaba Yapı kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (8,439 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 281 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 263 kez görüntülendi
7 ay önce İnşaat Mühendisliği kategorisinde zugzwang C14 (3 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 433 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 504 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,835 soru

4,721 cevap

1,681 yorum

4,088 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...