Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

SIVADA KULLANILAN KUM

0 beğenilme 0 beğenilmeme
181 kez görüntülendi
5 ay önce Yapı Statiği kategorisinde sefanur C16 (196 puan) tarafından soruldu
arkadaşlar öğrendiğim kadarıyla bi bina fırat nehrinden alınan kulmlar kullanılmış(sıva için) sebebi ısı yalıtımının daha iyi olmasıymış.  ustaın dediğine göre bu kumlar binaya fdazladan yük bindirirmiş. bu yük bina için olumsuz bir etkide bulunur mu?? bina 3 katlı ve 210 m2 taban alanın asahip bir bina. yapılan işlem ısı yalıtımında fazlasıyla etkili (usta ağzıyla kara kum dedikleri bir kumdan bahsediyorum) ama binada sorun oluşturur mu???

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce muratulutas24 C18 (424 puan) tarafından cevaplandı
4 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Arkadaşım ustaları küçük gördüğümden değil ama bunca senelik tecrübem ustaların ya yanlışlardan dönmek istememesi yada tamamen duygusal yoldan insanları yönlendirmesi; senin soruna gelirsek siyah kum dediği kumun özgül ağırlığı dyk: 2,68 _ 2,70 arasıdır.Uygulaması kolay olan (ustaların rahat ettiği) perlit türü kumların ise özgül ağırlığı 2,55 _ 2,60 arasındadır sıva için ortalama bir binaya 13 15 m3 gideceği düşünülürse 0,15 *15 : 2,250 ton dur onunda binaya yükü devede kulaktır. Siyah kumun eksi yönü perlit ten kirli olmasıdır. Düzgün bir yıkama tesisi olan işletmede kirlilik en fazla %1 den azdır.
5 ay önce sefanur C16 (196 puan) tarafından yorumlandı
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 745 kez görüntülendi
1 ay önce Kaba Yapı kategorisinde Acemi İnşaatçı tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 798 kez görüntülendi
22, Aralık, 2015 İnşaat Mühendisliği kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 27 kez görüntülendi
2 gün önce Yapı Statiği kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 73 kez görüntülendi
3 gün önce Yapı Statiği kategorisinde misafir tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,202 soru

3,687 cevap

1,074 yorum

3,214 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...