Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Temelin üzerinde su varken evin direkleri için beton atılmış ve direk diplerindeki betonda ufalanmalar var.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
465 kez görüntülendi
4, Şubat, 2016 Betonarme Yapılar kategorisinde storm tarafından soruldu
İyi günler. Evin temeli normal hava koşullarında atıldı ve üzerinden 1 ay geçti. Daha sonra yağmurlar ve kar sebebiyle tamel suyla doldu. Yaklaşık olarak temelden 10 cm kadar. Bu su boşalmadan hazır çakılmış olan direk kalıplarına beton atılmış. Kalıplar söküldü üzerinden 20 gün geçti ama su seviyesinde olan direk diplerinde ufalanma var. Elimle kazıdığımda beton dökülüyor ve bazı direklerin demirleri görünmeye başlamış. Müteahhit bu durumun sıkıntı yaratmayacağını söylüyor. Ne yapmam konusunda yardımcı olur musunuz?

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
16, Nisan, 2016 rasitemrahguler C16 (173 puan) tarafından cevaplandı
17, Nisan, 2016 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Öncelikle temel içerisinde bulunan suyu direne etmeniz şart, bir su toplama çukuru oluşturup dalgıç pompa ile uzaklaştırebilirsiniz. Şu anda binanızın temel yapısıda suyun korozif etkilerinden nasibini alıyor. Bu şekilde kolon döken bir adamın temel yalıtımınıda yapmadığını var sayıyorum ki bu yapınızın ömrünü ciddi oranda azaltacaktır. Önlem olarak bina etrafına direnaj sistemi yaptırmalısınız.

Gelelim kolonlara, benim kendi şahsi görüşüm kesinlikle kırılması yönünde olacaktır. Farklı yapı kimyasalları ile güçlendirme yapılabilir tabi ki ama bu uygulamalar son çare olarak yapılır. Ancak şu aşamada kolonları kırdırıp yeniden imal ettirmek en doğru karar olacaktır. Tabi donatılara da korozyon önleyici bir kaplama yapmanız gerekecektir.

Bu şekilde çalışan bir müteahhit ile çalışmamanızı da ayrıca önermek isterim.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4, Şubat, 2016 İnşaat Mühendisi C50 (9,397 puan) tarafından cevaplandı
betondan karot aldırıp dayanım testi yaptırabilirsiniz. sağlamayacağı kanaatindeyim ama emin olmak için bunu yapabilirsiniz.  bunu da müteahhite bırakmayın takip edin. içi su dolu kalıba beton döken adamın yaptıracağı testten de hayır gelmez sanırım. fotoğraf çekebilme şansınız var mı yükler misiniz?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5, Şubat, 2016 Elfaz C14 (27 puan) tarafından cevaplandı
İşe bak yine bir aç gözlü bina yapan insan
1 beğenilme 0 beğenilmeme
6, Şubat, 2016 storm C14 (13 puan) tarafından cevaplandı

Direklerin fotoğrafları, yapı denetim olmadan atıldı bu direkler, temelde geldi ama direklerin betonlarında gelen olmadı, yapı denetim bu konuyla ilgilenir mi?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6, Şubat, 2016 cybercivil C16 (139 puan) tarafından cevaplandı
Karot numunesi sana bise soylemez. Buna mantolama yapacan. Bu kolan tasarlandigi gibi calişmaz suan
20, Şubat, 2016 İnşaat Mühendisi C50 (9,397 puan) tarafından yorumlandı
Zafiyet ne derecede kesitin neresine kadar ilerliyor bilemiyorsun ki ? Mantolama da bir işe yaramayabilir. Tüm kesiti görmek gerekmez mi bu durumda?
2 beğenilme 0 beğenilmeme
19, Şubat, 2016 koraykoray C16 (194 puan) tarafından cevaplandı
dediğinze göre kalıp içinde dip kısımda su biriktiği için oradaki beton prizini düzgün olarak alamadı ve çamur kıvamında kaldı..bu kolondan dayanım beklemek çok hayalcilik olur gibime geliyor

metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 87 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 6,479 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 374 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 108 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 775 kez görüntülendi
7, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde Muhammet tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,997 soru

5,076 cevap

1,910 yorum

4,342 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...